•Lupy•

5. prosince 2008 v 20:21 | Belissima |  Péče o tělo
Lupy jsou drobné šupinky na hlavě, které vznikají nadměrným olupováním kůže. Jejich tvorba je způsobena poruchou mazových žlázek v pokožce hlavy, na níž se tvoří drobné vločky, které mohou svědit a pálit. Nejčastěji se tvoří v období pohlavního dospívání (13 - 25 let), ve většině případů jde o mužskou polovinu.

Podezření na onemocnění vzniká tehdy, když se na temeni hlavy objeví olupující se šupiny - ty se postupně rozšiřují do okolí až na skráně. Jejich množství kolísá bez zjevné příčiny, definitivně zmizí v místech, kde se vytvoří pleš mužského typu. Lupy se také mohou vyskytovat jako průvodní znak i při neurologických onemocněních a různých chorob poruchy imunity. Také používání nevhodných šampónů může v některých případech vyvolat jejich tvorbu, většinou však mizí po odstranění jejich používání.
Příčiny vzniku jsou různé - může to být nedostatečné prokrvení pokožky hlavy, střídání extrémně horkého a studeného vzduchu, vysoká aktivita plísní v organismu a na pokožce hlavy i vysoká produkce mužských pohlavních hormonů. Pokud přijímáme nedostatek některých živin (selen, karoteny, vitamíny B komplexu, esenciální mastné kyseliny), můžeme tím podporovat rozvoj tohoto problému.
Kromě používání vhodných šamponů můžete omezit tvorbu lupů i vhodným upravením jídelníčku. Ze stravy vynechejte cukr, mléko, sýry, čokoládu, smažená jídla, naopak zařaďte větší množství ovoce a zeleniny a zakysané mléčné produkty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama