•Obezita a stres•

5. prosince 2008 v 19:57 | Belissima |  Diety
Možná už jste také slyšela, že ve stresu se tloustne. Některé ženy naopak tvrdí, že ve stresové situaci hubnou. To se ale většinou jedná o velmi intenzivní, krátkodobý stres. Jedná-li se o dlouhodobý stres nízké intenzity, řada z žen ho tzv. zajídá, tzn. hledá uvolnění a novou energii v jídle, často ve sladkostech.Může mít stres opravdu tak velký vliv na naši váhu?
Z fyziologického hlediska dochází při stresu v organismu k celé řadě jevů. Při chronickém stresu, tedy takovém, který nedokážeme řešit, je aktivován hypothalamo-hypofyzární systém. Dojde k sekreci adrenokortikotropního hormonu (ACTH) a kortizolu. Působením těchto hormonů dochází ke zvýšenému ukládání podkožního tuku.

Jaké typy stresových situací na nás působí, i když si je mnohdy neuvědomujeme?
Může to být dlouhodobý stres v práci, především visí-li nad vámi hrozba nějakých termínů. Stresová je také práce, kdy jste v neustálém kontaktu s lidmi. V trvalém stresu můžete být, nedaří-li se vám uspokojivě skloubit práci s péčí o rodinu. Stres ale můžete mít např. i z neutuchajících snah o snížení váhy. Samozřejmě, že důvodů, kvůli kterým vaše tělo produkuje stresové hormony může být spousta a jsou velmi individuální.
Zamyslete se nad svým životním stylem i po téhle stránce, nejste zbytečně stresována a nedržíte tím svá nadbytečná kila v šachu? Zkuste si jednotlivé situace rozebrat a svůj trvalý stres minimalizovat. I proto, že stres zároveň přispívá ke vzniku dalších onemocnění jako je hypertenze, kardiovaskulární onemocnění, tenzní bolesti hlavy. Ovlivňuje imunitní systém, a proto je jedním z vlivů při vzniku astma, diabetu, revmatické artritidy a infekčních nemocí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama