•Složení potravy•

7. prosince 2008 v 10:00 | Belissima
Náš organismus potřebuje pro své zdravé fungování 45 různých živin. Žádné z nich se nemůže vzdát, protože každá z těchto látek má svou naprosto specifickou úlohu a teprve všechny dohromady mohou vyvinout žádoucí účinek.
K živinám se počítají tuky,cukry, bílkoviny, vitamíny, minerální látky a vláknina.

Bílkoviny

Strava by měla obsahovat dostatek bílkovin, a to především bílkovin živočišného původu. Nezastupitelnost bílkovin spočívá ve skutečnosti, že jsou součástí všech buněk organismu. Jsou to látky potřebné k růstu a obnovení i funkci organismu. Tvorba vlastních bílkovin je závislá výhradně na jejich příjmu z potravin. Kvalita bílkovin se vyjadřuje biologickou hodnotou. Základním stavebním kamenem bílkovin jsou aminokyseliny.
Patří k nim především bílkoviny mléka, masa, ryb, vajec a výrobků z nich. Čím je maso nebo sýry tučnější, tím je obsah bílkovin nižší. Biologicky nekompletní, neplnohodnotné bílkoviny nemívají všechny nezbytné aminokyseliny.
Významným zdrojem rostlinných bílkovin jsou semena olejnatých rostlin (sója, luštěniny, obiloviny a zvláště obilné klíčky). Potraviny, které jsou zdrojem bílkovin, jsou zpravidla i zdrojem energie a vitamínů, zejména vitamínů skupiny B. Je však třeba si uvědomovat, že nadměrný přívod živočišných bílkovin způsobuje i nadměrný přívod tuků. Proto by bílkoviny živočišného původu měly tvořit polovinu přísunu bílkovin ve stravě a stejným dílem by se měly podílet bílkoviny rostlinného původu. Nejméně 2x týdně bychom měli konzumovat luštěniny a pečivo podávat převážně tmavé a celozrnné.
Nedostatek bílkovin ve stravě se projevuje různými příznaky, jako je opožďování růstu, extrémně snížená tělesná hmotnost, malobsobční syndrom, otoky a svalová atrofie.

Sacharidy

Sacharidy mají ve výživě svůj nezanedbatelný význam a jsou nejrozšířenější složkou potravy. Sacharidy jsou hlavním činitelem, který přímo ovlivňuje hodnotu svalového výkonu. Mají proto velký význam především ve výživě sportovců, dětí a mladistvých. Při nadměrném obsahu sacharidů ve stravě se sacharidy mění na tuk a spolupůsobí tak při vzniku obezity. Význam sacharidů ve výživě spočívá především v obsahu hrubé vlákniny, např. celulóza, hemicelulóza a lignin.
Obsah vlákniny zajistíme zeleninou, ovocem, luštěninami a celozrnnými výrobky. Vláknina má vliv na vstřebávání a látkovou přeměnu cukrů. Svým objemem jednak urychluje trávení a dále omezuje styk střevní sliznice s toxickými látkami, vznikajícími při trávení. Hrubá vláknina proto působí jako prevence proti vzniku zhoubných i nezhoubných nádorů tlustého střeva a zácpy.
Při výběru potravin bychom neměli zapomínat na obiloviny (jáhly, ovesné vločky, kroupy, pohanku).

Tuky

Tuky jsou přirozené složky potravin, které se skládají z mastných kyselin a glycerolu. Dodávají nám nezbytné živiny, jako jsou mastné kyseliny a vitamíny A, D a E. Ty jsou potřebné ke správnému fungování těla. Tuky jsou jednou z hlavních energetických složek potravy a mají velkou kalorickou hodnotu. Lidský organismus při strávení 1 gramu tuku získá až 9 kcal.
Není tuk jako tuk. Nejen, že jíme příliš tuků, ale většina z nich je pro naše zdraví nevhodných.
Tuky dělíme na rostlinné a živočišné. Tuk živočišného původu je např. máslo, sádlo, lůj a slanina. Mezi rostlinné tuky řadíme oleje (např. olivový, slunečnicový, sojový, řepkový) a rostlinné tuky vyráběné z těchto olejů. Většina tuků živočišného původu obsahuje hodně nasycených mastných kyselin , jejichž nadměrná konzumace škodí zdraví, protože zvyšuje množství cholesterolu v krvi. Tuky rostlinného původu naopak obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, které mají na lidský organismus příznivý vliv. Kladně působí na látkovou přeměnu, na využití glukózy a na ovlivnění krevních lipidů. Jsou nezbytné pro růst, reprodukci, normální činnost svalů i cévního a nervového systému. Snižují hladinu cholesterolu, snižují krevní tlak a srážlivost krve.

Vitamíny

Existují vitamíny rozpustné ve vodě nebo v tucích. Vitamíny rozpustné v tucích se nevylučují močí a jsou ukládány v těle, proto mohou být doplňovány jen ve zcela malém množství.
Vitamíny rozpustné v tucích: Vitamín A,Vitamín D, Vitamín E, Vitamín K.
Vitamíny rozpustné ve vodě:Vitamín B1,Vitamín B2 - riboflavin,Vitamín B3 - niaci, Vitamín B6 - pyridoxin, Vitamín B12 - kobalamin, Ostatní vitamíny skupiny B (Kyselina pantotenová,Biotin, PABA, Inozytol, Kyselina listová, Acetylcholin,Bioflavonidy), Vitamín C

Minerály

Tělo potřebuje pro svoji dobrou a bezchybnou funkci celou řadu nerostných látek, které dodávají sílu a pevnost některým tělesným tkáním (kostem, zubům apod.) a přispívají k celé řadě vitálních funkcí. K nejdůležitějším nerostným látkám se počítají vápník, jód, fosfor, hořčík, draslík, sodík, železo a chlor.
Význam má však i řada dalších minerálů, které tělo potřebuje v minimálních dávkách a proto se pro ně vžil název stopové prvky (fluor, křemík, vanadium, chrom, kobalt, nikl, selen, měď apod.).
Při vyrovnané stravě je velmi nepravděpodobná nedostatečná dodávka některého z klíčových minerálů. Naopak předávkování může mít u většiny minerálů daleko nebezpečnější následky než podávání nadbytečného množství vitaminů.

Vláknina

Je tvořena polysacharidy a dalšími látkami, jejichž vlastnosti pak způsobují, že dostatek vlákniny ve stravě zlepšuje střevní pasáž, odstraňuje škodlivé látky ze střev, snižuje hladinu krevního cholesterolu, přispívá k pocitu sytosti. Vláknina je obsažena jen v rostlinných potravinách (nejvíce: celozrnné pečivo, neloupané luštěniny a obiloviny, ovoce a zelenina)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama