•Vláknina•

7. prosince 2008 v 10:04 | Belissima |  Zdravá výživa

Vláknina

Rozenáváme dva druhy vlákniny - štepitelnou a neštěpitelnou . Štěpitelná je bsažena ve vločkách, luštěninách, ořechách, semenech, ovoci a zelenině, neštěpitelná pak v obilninách a zrnech.

Štěpitelná vláknina

Štěpitelná vláknina zpomaluje trávící systém a přispívá tak k lepšímu využití energie . U pokrmů chudých na štěpitelnou vlákninu hladina cukru rychle stoupá, což je sice dobré jako zásobárna energie, ale i rychle klesá. U uhlovdanů, které jsou bohaté na vlákninu, hladina cukru stoupá velmi pomalu a velmi pomalu také klesá. Štěpitelná vláknina napomáhá též ke snižováni hladiny cholesterolu. Zdrojem jsou zejména sušené meruňky, ovesná kaše a čočka.

Neštěpitelná vláknina

Neštěpitelná vláknina urychluje průchod potravy trávícím traktem, předchází tak zácpě, hemeroidům a dokáže snižovat riziko vzniku střevních chorob. Pomáhá zbavit se škodlivin.
Zdrojem této vlákniny jsou neloupaná zrna, celozrnné potraviny, ovoce a zelenina (a jejich slupky).
Není však dobré jíst příliš mnoho této vlákniny, neboť ztěžuje tělu získávání zinku, železa a vápníku (kvůli kyselině fytové). Lepší je konzumovat neštěpitelnou vlákninu v celozrnné mouce a chlebu, neboť kyselina fytová se pečením snižuje. Naopak bychom neměli jíst více jak lžičku otrub denně, neboť otruby obsahují kyselinu fytovou z velké části.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama